ИСТОРИЈАТ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ „23. ОКТОБАР“ ГОЛУБИНЦИ

Школа се први пут спомиње 1758. године, као прва српска вероисповедна школа, а први учитељ је свештеник Јоаким Аћим Николић. Детаљних података о овој школи нема све до 1770. године, када је у Голубинцима устројена Православна тривијална школа у оквиру Војне границе. Зграда ове школе је сачувана до данас, и у њој се сада налази библиотека „Дамјан Прерадовић“ и Дом пеионера. Напорима немачких и хрватских породица отворена је и немачка основна школа 1827. године. По исељењу Немаца, после укидања Војне границе, ова школа је наставила да ради као Хрватска пучка школа. Овакво одвајање школа остало је све до завршетка Првог светског рата. Школа има сачуван Летопис ове школе.

Године 1888. напорима мештана и општине сазидана је школска зграда од тврдог материјала, у то време једна од две такве у Војводини. Школа је отворена 13. новембра 1888. године, Од тада су српска и хрватска деца ишла у исту зграду, с тим што су одељења и даље била подељена, три учионице за српску и две за хрватску децу. Тек после Другог светског рата извршено је обједињење ове две школе, када је укинута и веронаука. Од тада су деца обе вероисповести ишла у исти разред. Од 1992. године ова зграда није у функцији. Године 1964. сазидана је нова школска зграда са 8 учионица, зборницом и канцеларијама. Сада су ту смештени ученици нижих разреда. Године 1992. усељена је нова школска зграда која чини целину са зградом из 1964. године. У њој је 11 кабинета, канцеларије и велики хол. Нова спортска хала саграђена је 2015. године. Школу данас похађа 350 ученика.

на врх странице