Новости

strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
     17.07.2021. Како бити успешан родитељ?
Бити успешан родитељ, у данашње време, права је авантура. Наше доба обилује технолошким новинама, доступним деци, које имају и предности и мана. Потрошачко друштво намеће до сада непозната средства која задовољавају новостворене потребе, трка за обезбеђивањем егзистенције је све напорнија, а време за разговор у породицама сведено је на минимум. Смирена комуникација, одмерено понашање, све су ређи, а као последица недостатка времена и присутне нервозе, породични и међуљудски односи у друштву су лоши. Правила у васпитању деце која су важила некада, данас не могу да се примене. Помоћ родитељима, да се на прави начин посвете деци и њиховом васпитању је, верујем, потребна много више данас, него раније.
У суботу, 17. 7. ове године, у ОШ „23. октобар“, Голубинци, имала сам задовољство да на тему васпитања деце одржим предавање заинтересованим родитељима. Тема нашег разговора је било питање: „Зашто вичемо - узроци и последице“.
Свакодневно присуствујемо сценама у којима неко виче, поготово ако деца учине нешто што одрасли сматрају непримереним. После неке од таквих ситуација, ношени грижом савести, знамо да сами себи поставимо питање „Зашто вичем?“.
Узроци бурног реаговања као што је између осталих и викање, називају се једним именом ОКИДАЧИ или стручно тригери. Поседују их и деца и родитељи. Деца су несвесна присуства окидача - а то могу бити: умор, болест, глад, нова ситуација. Родитељи, осим ових који имају деца, имају и додатне окидаче, а то су недостатак времена и стрес. У таквом стању родитељи најчешће не контролишу своја осећања, подижу тон, вичу, изричу непримерене казне, уцењују, једном речју: наносе велику штету и себи и деци. Деца, верујући родитељима, стичу лошу слику о себи, ограничавајућа уверења, губе самопоуздање, а све то их спутава и оптерећује до краја живота.
Да би смо предупредили таква непотребна уверења код деце, стицање лоше слике о себи, родитељима сам прво говорила о самоконтроли - како се можемо успешно контролисати у таквим ситуацијама. Потом смо разговарали о решењима кризних ситуација. Наведена су: објашњавања - зашто је добро за дете да ради одређене ствари; уверавања - колико је добро да уради неке ствари на одређени начини; последице - обећати нешто за што ће се дете ухватити како би имало мотив, унутрашњи или спољашњи, да у нечему истраје; говорили смо какве су позитивне и негативне последица нашег понашања по даљњи живот деце. Детаљно сам, на практичним примертима, предочила родитељима неопходност успостављања јасних правила у породици, поставиљања границе као предуслов за доследност у васпитању. Упознајући се са садржином излагања родитељи се могу придржавати изнетих савета, што ће верујем допринети да на миран начин, без вике, галаме и узнемирења раде са децом, уче их шта треба да раде, како да се понашају, шта се сме, а шта не сме... Дакле: ОБЈАСНИТИ, ПОКАЗАТИ, УВЕРИТИ, ИСТРАЈАТИ!
У пријатном разговору провели смо више од сат времена. Родитељи су изразили жељу да следеће предавање буде посвећено проблемима у пубертету и адолесценцији, променама у понашању код деце у том периоду. Обећала сам да ће то бити тема следећег предавања које ћу радо припремити за њих.

Љиљана Бајин

25.06.2021. Решења комбинованог теста
Решења комбинованог теста се налазе у прилогу.

24.06.2021. Решења теста из математике
Решења теста из математике се налазе у прилогу.

23.06.2021. Решења теста из српског језика
Решења теста из српског језика се налазе у прилогу.

17.06.2021. Читалачки клуб
У школи већ три године ради Читалачки клуб у оквиру Читалачког маратона издавачке куће Клетт. Чланови су и ове године прочитали пет романа и одржали пет радионица под руководством наставника српског језика Дајане Божичковић и Гордане Плавић на којима су анализирали и драматизовали делове романа, израђивали плакате, снимали интертвјуе, цртали, вајали... Како би се у наредној школској години још више популаризовало читање, у школском холу одржана је промоција Читалачког клуба из стране њених чланова. Промоцији су присуствовали ученици од четвртог до седмог разреда у терминима часова српског језика. Ученици су показали велико интересовање за рад овог клуба тако да се надамо масовнијем чланству следеће школске године.

Гордана Плавић

Фотографије можете погледати у галерији сајта.

на врх странице