Новости

strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
     31.10.2020. Чистија планета - чистија школа
У основној школи „23. октобар“ традиционално се организују акције прикупљања старе хартије за рециклажу. Тако је било и прошле школске године када су биле четири такве акције, упркос прекиду наставе услед новонастале епидемиолошке ситуације. Овим акцијама дајемо свој допринос у очувању наше планете али имамо и новчану добит коју користимо за неку корисну куповину. Прошлогодишњи новац од акција смо искористили за куповину усисивача да би се олакшало и убрзало одржавање хигијене просторија школе јер нам је то у овим временима епидемије веома важно.

25.10.2020. Голубинци на европској мапи програмирања
У оквиру европске недеље програмирања (Europe Code Week 2020) одржано је представљање пројеката које су ученици испрограмирали на микробит уређајима. Представљање је трајало од 19. до 22. октобра у школској сали у Голубинцима.
Микробит уређаје ОШ „23. октобар“ је добила као донацију од British Council-а, a од издавачке куће Klett - Ардуино комплет, у којем се налазе сензори потребни за израду неких пројеката.
Ученици старијих разреда који учествују у пилот пројекту „Обогаћени једносменски рад“ - „Пројекти / волимо да истражујемо“, припремили су неколико пројеката, програмирањем на микробитовима у сарадњи са одговарајућим предметним наставницима.
Пројекат „Мерење влажности земљишта“ је рађен у сарадњи са наставницом биологије Марицом Буђановчанин. Ученици су имали прилику да виде како ради сензор за очитавање влажности земљишта тј. како се та бројчана вредност приказује на микробит уређајима. Такође су од наставнице биологије добили објашњење где је такав уређај применљив у пракси нпр. системи за аутоматско заливање биљака.
Сензор за ултразвук смо искористили у пројекту под називом „Ултразвучни мерач растојања“. У сарадњи са наставницом физике и хемије Драганом Арсенијевић. Наставница је објаснила принцип рада ултразвука и његову примену у пракси (сензори на аутомобилима). Пројекат је осмишљен тако да приказује слепог миша (који иначе користе ехолокацију) наспрам неке препреке, а на микробиту се исписује раздаљина слепог миша од препреке у центиметрима.
Дечју пажњу посебно је окупирао пројекат под називом „Папир, камен, маказе“, где су могли да се такмиче. Игра је иста као и основна, с том разликом што се слике папира, камена и маказа приказују насумично на екрану микробит уређаја. Игра ради на принципу сензора који детектује потрес (акцелератор). По истом принципу (детекцији потреса) ради и пројекат „Бројач корака“. Тај пројекат урађен је у сарадњи са наставницом математике Светланом Јутрић - Кнежевић. Микробит детектује број пређених корака а на даље рачуна и пређену раздаљину као и потрошњу калорија. Представљено је како ради бројач калорија и како направити паметну фитнес наруквицу.
Микробит уређаји имају могућност репродукције звука. Направљен је пројекат „Микробит клавијатура“, где су деца имала прилику да свирају по лименкама. Чули смо много различитих мелодија које су деца самостално свирала на „Микробит клавијатури“ или уз помоћ наставнице музичке културе Ћаћић Дубравке која је омогућила реализацију овог пројекта у потпуности.
„Гаража са светлосном сигнализацијом“, направљена је уз помоћ наставника технике и технологије Павелић Златка. Гаража ради на принципу блутут комуникације између различитих микробит уређаја. Приказује колико се возила тренутно налази у гаражи. Као и колико је места слободно.
Имате ли визију шта ће све бити могуће у паметним градовима сутрашњице? Верујемо да ће неки од ових пројеката покренути креативност код деце и да ћемо колико већ сутра моћи самостално да направимо и програмирамо свог робота. Будућност и није толико далеко, јер ипак се одвија сад и пред нашим очима.

А како је све то изгледало можете погледати на следећем линку:

Наставница информатике и рачунарства Сакса Татјана

23.10.2020. Дан школе 2020
Ове године је Дан школе обележен скромно. Све активности одвијале су се у сенци стрепње од последица пандемије covida 19. Пред малобројном публиком положен је венац на спомен плочу жртвама фашизма. Годинама је 23. октобар био испуњен богатим културним и спортским активностима. Долазили су нам гости из свих школа у општини, многобројни мештани, представници братске месне заједнице Шеховићи, једном речју, дан за који смо се увек дуго спремали и радовали му се као домаћини.
Мала колона, по два ученика из сваког одељења, предвођена директором, у пратњи представника Месне заједнице Голубинци, зауставила се испред спомен плоче. У необичној тишини са школских прозора су церемонију посматрали ученици и наставници. Директор је, после минута ћутања, подсетио присутне колико је младих живота Голубинчана прекинуто у борбама током Другог светског рата. Поручио је да жртве неће бити узалудне ако ученици вредно уче и пристојно се понашају.

20.10.2020. Стони тенис
Општинско такмичење у стоном тенису одржано је 14.10.2020. у Хали „Парк“ у Старој Пазови. Женска екипа наше школе у саставу: Маја Кајганић 8-1, Теа Ђурђевић 8-1 и Анастасија Ступар 8-2, освојила је прво место. Такође и мушка екипа у саставу: Бојан Узелац 7-1 и Милош Бељић 7-2 освојили су прво место и пласман на окружно такмичење које ће се одржати у Шиду.

09.10.2020. „Подељена срећа двоструко је већа“
У оквиру Дечије недеље школској библиотеци ОШ „23. октобар“ из Голубинаца уручена је донација од стране Rotaract Club-а Стара Пазова. Млади Ротаријанци су 9. октобра обогатили школску библиотеку са нових шездесет књига, које су донели на поклон у оквиру своје акције поклањања књига, а коју су организовали заједно са Rotaract Club Дедиње.
Поклон је у име библиотекарки примила и у име ученика се захвалила Мирослава Вршка Лакатош.

на врх странице